O czym pamiętać przy wyborze ogrzewania do domu?

Dodano: 2016-06-12 Przez: admin


System ogrzewania domowego, który wykorzystuje w swym działaniu pompę, to jeden z hitów ostatnich lat. Decyduje się na niego coraz więcej Polaków, przy czym najczęściej wybieranym modelem są pompy pobierające energię z gruntu. Dzieje się tak, gdyż wśród inwestorów pokutuje przekonanie, że taki system poboru energii jest najbardziej ekonomiczny. Jest to niepoprawne myślenie, gdyż tania pompa ciepła to pompa pobierająca energię z powietrza. Niestety, jej działanie jest przy tym najmniej efektywne, choć wiele zależy od otoczenia, w jakim przyszło jej funkcjonować.

Uzyskiwanie ciepła z gruntu

Do pobierania energii z gruntu pompa potrzebuje specjalnej instalacji. Najlepsze wyniki przynosi osadzenie specjalnej rury na jak najgłębszych warstwach terenu. Jednak ze względu na zwiększone koszty takiej inwestycji, najczęściej montaż przeprowadza się tuż poniżej linii zamarzania gleby, która wynosi średnio od około metra do półtora. Przy jej projektowaniu stosuje się dwa rodzaje wymienników – poziomy i pionowy. Ten drugi wykazuje lepsze właściwości, gdyż nie mamy zbyt wiele miejsca na wykonanie potrzebnej instalacji. Choć na pewno nie jest to tania pompa ciepła, to niskie rachunki za ogrzewanie pozwolą na jej skuteczne zwrócenie się w perspektywie przyszłych lat.

Odpowiednie zadbanie o moc grzewczą urządzenia

Bez względu na to, co będzie stanowić źródło poboru ciepła, niezbędnym jest ustalanie, jaka moc grzewcza urządzenia jest optymalna dla naszego domu. Przy stosowaniu urządzenia działającego na wyrost, może dochodzić do częstego wyłączania i włączania się urządzenia, przez co jej zespoły szybciej się zużywają. Tania pompa ciepła może charakteryzować się za mało wydajną pracą. W takich warunkach nie zapewnia ona odpowiednich warunków, gdy w pomieszczeniach panuje zbyt niska temperatura. Rozwiązaniem w obu przypadkach może być wybór zbiornika buforowego.
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy